Snežnik (SLO) 08.03.14.

Izlet broj: 123

Datum: 8.3.2013.

Dan: subota

Mjesto i vrijeme polaska autobusabusa:

Krk

Sv. Vid

Njivice i Kijac

Omišalj

Most

Vrata Jadrana

Smjer: Sviščaki-Snežnik

Trajanje hoda: oko 4-5 sati

Težina puta: lagana označena put

Visina ishodišta-Sviščaki: 1242m, Visinska razlika: 554m

Dolazak na Krk: u večernjim satima

Opis puta:

Na južnom rubu Slovenije iznad prostranih šuma diže se najviši izvanalpski vrh, Snežnik.

Na skoro 1800m nadmorske visine predstavlja granicu između Jadranskog mora i kontinenta. Zato je cijelo područje, kako to samo ime govori, bogato snijegom koji se zadržava sve do svibnja. U podnožju Snežnika, na Sviščakima, nalazi se planinarski dom i malo skijališete koje je ishodište naše ture. Iako Snežnik uvrštavamo među sredogorje, zimski uspon svojim prirodnim ljepotama usporedv je sa nekim usponima u alpskom visokogorju. Snežnik se može uspoređivati sa alpskim vrhovima po panorami i vidicima za lijepih zimskih dana. Super je pogled od Kvarnerskih otoka i Velebita do Kamniških i Julijski alpi, pa čak i Dolomita.

Ispod samog vrha Snežnika nalazi se planinarska kuća Draga Karolina.

Planinarenje na Snežnik vrlo je lijepo i nije prezahtjevno, te mnoga planinarska društva u ožujku i dalje rado dolaze na tradicionalni pohod.

Napomene:

• na putu je snijeg od ishodišta do vrha
  • ponijeti opremu za zimu: gojzerice, gamaše,  štapove, rukavice, kapu, vjetrovku, termosicu...
  • ručak u planinarskom domu na vrhu
  • Cijena najma minibusa  80.00 kn/osoba
  • u slučaju većeg interesa organizirati će se A i B grupa
  • kava na Vratima Jadrana

Vodiči: Ibro Veletanlić i Zoran Sekovanić, 098 624 366, pomoćni vodič France Chopinet

Planinarsko društvo «Obzova» otok Krk