Snežnik (SLO) 16.03.19.

Slovenski Snežnik (1796m)

Datum: 16.3.2019

Dan: subota

Prijevoz: autima (Krk-Sviščaki oko 1.15 vožnje)

Mjesto okupljanja: Vrata Jadrana 7.30

Smjer: Sviščaki-Snežnik

Trajanje hoda: oko 4-5 sati

Težina puta: lagana označena put, na nekim mjestima može biti zahtjevna radi snijega i leda

Visina ishodišta-Sviščaki: 1242m,

Visinska razlika: 554m

Opis puta:

Na južnom rubu Slovenije iznad prostranih šuma diže se najviši izvanalpski vrh, Snežnik.

Na skoro 1800m nadmorske visine predstavlja granicu između Jadranskog mora i kontinenta. Zato je cijelo područje, kako to samo ime govori, bogato snijegom koji se zadržava sve do svibnja. U podnožju Snežnika, na Sviščakima, nalazi se planinarski dom i malo skijališete koje je ishodište naše ture. Iako Snežnik uvrštavamo među sredogorje, zimski uspon svojim prirodnim ljepotama usporedv je sa nekim usponima u alpskom visokogorju. Snežnik se može uspoređivati sa alpskim vrhovima po panorami i vidicima za lijepih zimskih dana. Lijepi je pogled od Kvarnerskih otoka i Velebita do Kamniških i Julijski alpi, pa čak i Dolomita.

Ispod samog vrha Snežnika nalazi se planinarska kuća Draga Karolina.

Planinarenje na Snežnik vrlo je intersantno i nije prezahtjevno, te mnoga planinarska društva u ožujku i dalje rado dolaze na tradicionalni pohod.

Napomene:

▲ na putu je uglavnom snijeg od ishodišta do vrha, tura je za planinare u dobroj tjelesnoj kondiciji

▲ ponijeti opremu za zimu: gojzerice, gamaše,  štapove, rukavice, kapu, vjetrovku, termosicu, (poželjeno je imati dereze i cepin)...

▲ u četvrtak ćemo imati informaciju da li će kuća na vrhu raditi! Uglavnom, zimska soba je otvorena!

▲ručak je predviđen nakon silaza u pl. Domu na Sviščakih

▲organizirati će se A i B grupa

▲kava na Vratima Jadrana

▲ za prijelaz granice uzeti osobnu iskaznicu ili putovnicu

▲prijave za izlet do petka u 12 sati na  098 624 366

▲ u slučaju lošeg vremena u subotu  izlet se može prebaciti na nedjelju 17.3.

Vođa puta: Zoran Sekovanić, 098 624 366

Vodući: Zoran Sekovanić, Ibro Veletanlić, Alen Čančarević

Prijavom na izlet svaki učesnik potvrđuje da je upoznat sa zahtjevima izleta, da ispunjava zdravstvene i fizičke uvjete za sigurno sudjelovanje na izletu, da ima uplaćenu članarinu HPS za tekuću godinu, te da pristupa izletu na vlastitu odgovornost.