Sljeme 25.09.22.

SLJEME, 1.033 m

Dan i datum: nedjelja, 25.9.2022.

Vrsta prijevoza: autobus ukoliko bude dovoljno zainteresiranih, u suprotnom automobilima

Polazak: Krk 7:00, Malinska 7:15, Kijac – Njivice 7:20, Omišalj 7:30; Tifon 7:40

Povratak: u večernjim satima

Cijena autobusa: 170 kn za članove PD Obzova,

200 kn za članove drugih društava

Cijena vođenog posjeta Centra za posjetitelje Medvedgrad (fakultativno): odrasli 40 kn; djeca 25 kn

Cijena žičare Sljeme za jedan smjer: 50-75 kn (ovisno o veličini grupe)

Sljeme je vrh Medvednice, planine iznad Zagreba. Nalazi se na 1033 metara nadmorske visine. Do Sljemena vode mnogobrojne pješačke staze te je jedno od najdražih izletišta Zagrepčana. Na Sljemenu se nalazi i skijaška staza koja je jedna od lokacija za utrke svjetskog skijaškog kupa (Snježna kraljica). Na samom vrhu nalazi se RTV toranj, visok 169 metara koji je izgrađen 1973.

Medvedgrad je stari grad, utvrda, sagrađen u 13. stoljeću nakon provale Tatara. Smješten je na južnim padinama planine Medvednice, na brdu Mali Plazur, na visini od 593 m. Riječ je o području na kojem tragove života možemo pratiti još od prapovijesti.Takav smještaj pružao je odličan položaj za nadzor okolice i omogućavao je kontrolu prometnih putova prema Slavoniji i Turopolju. Ime dobiva po samoj planini Medvednici. Bio je jedna od najvećih utvrda u Hrvatskoj. Na Medvedgradu se nalazi ranogotička kapelica sv. Filipa i Jakova i Oltar domovine, spomenik palim hrvatskim vojnicima u Domovinskom ratu te novootvoreni Centar za posjetitelje. S Medvedgrada se pruža prekrasan pogled na Zagreb.

Opis izleta:

Trajanje hodanja: 2.30 sata (oko 7 km)

Visinska razlika:  742 m

Polazimo iz Krka prema navedenom rasporedu i vozimo se autocestom prema Zagrebu uz jednu pauzu na odmorištu, do Šestina u podnožju Medvednice. Put nas vodi najprije cestom, a zatim šumskom stazom u trajanju od oko 1 sata do Medvedgrada koji planiramo posjetiti. Ukoliko netko ne želi sudjelovati u organiziranom plaćenom posjetu, pričekat će ostatak grupe. Iz Medvedgrada nastavljamo stazom na kojoj se izmijenjuju strmi usponi i položena staza kroz šumu narednih 1.30 – 2 sata hoda uz povremene odmore do vrha Sljemena. Na vrhu se odmaramo, imamo mogućnost pojesti i popiti nešto u domovima i ugostiteljskim objektima na vrhu, razgledati. Ovdje se zadržavamo oko sat vremena ukoliko prije ne bude većih neplaniranih zadržavanja. Do podnožja, gdje će nas čekati autobus, spuštamo se svi zajedno novom žičarom. Povratak na Krk u večernjim satima. Izlet je primijeren svim planinarima.

U slučaju nepovoljnog vremena izlet se može otkazati.

U slučaju malog broja prijavljenih sudionika izlet će se realizirati automobilima.

Zahtjevnost staze: kondicijski srednje zahtjevna, tehnički nezahtjevna

Oprema: čvrste cipele, planinarski štapovi, odjeća primjerena vremenu, dovoljno hrane i tekućine, vrijedeća članska iskaznica za 2022. godinu, osobni dokument.

Vodič: Marijana Tomašić

Čim prije zbog rezervacije autobusa, a najkasnije do četvrtka, 22.9.2022. u 12.00 sati

Prijavom na izlet svaki član Društva potvrđuje da je upoznat sa zahtjevima izleta, da ispunjava zdravstvene, fizičke i tehničke uvjete za sigurno sudjelovanje na izletu, da ima uplaćenu članarinu HPS-u za tekuću godinu  te da pristupa izletu na vlastitu odgovornost. Sudionik je dužan tijekom izleta slušati upute vodiča. U slučaju loših vremenskih prilika ili drugih nepredviđenih okolnosti, vodič ima pravo promijeniti rutu ili otkazati izlet.