Perun 23.10.22.

Perun (881 m)

Dan i datum: nedjelja 23.10.2022.

Vrsta prijevoza: osobni automobili

Mjesto i sat polaska: Vrata Jadrana 8:30 sati

Povratak: u poslijepodnevnim satima

Cijena prijevoza: Krk-Mošćenice-Krk 80 km 40 kn po osobi

Opis izleta: Nakon okupljanja na Vratima Jadrana krećemo automobilima prema Mošćenicama. Polazak s glavnog trga u Mošćenicama u 9 sati, odakle krećemo prema vrhu Perun (881m). Na istočnim padinama Učke, proteže se dubok i tajnovit klanac koji skriva priču stariju od tisućljeća. Ovi obronci bili su od posebna značenja za prve slavenske doseljenike na Kvarner, a Perun je dobio ime po slavenskom bogu nebesa i gromova. Uz mitsku dimenziju ovog prostora, uživat ćemo u izuzetnoj ljepoti krajolika te uspomene na težak nekadašnji život ljudi ovoga kraja. Vrh Perun ujedno je dio povijesno-mitološke i poučne staze Trebišća-Perun, koja nas kroz informativno-edukativne ploče upoznaje s elementima staroslavenske mitologije. Tu ćemo naići i na skulplturu boga Peruna, drveni totem koji simbolički prikazuje boga Peruna kako gleda na sve četiri strane svijeta. Preko visoravni Petrebišća stižemo u Trebišća, selo skriveno u dubini kanjona, koje obuhvaća nekoliko tradicijskih objekata i ostatke nekadašnjeg mlina, okruženo hladom duboke šume i slapovima potoka. Nakon odmora u ovom mitskog zaseoku, vraćamo se preko Grabrove u Mošćenice, srednjovjekovni gradić smješten na brežuljku, na nadmorskoj visini 175 m iznad Mošćeničke Drage, s prekrasnim pogledom na Kvarnerski zaljev, more i otoke. Razgled stare jezgre i povratak u poslijepodnevnim satima.

Rok prijave: subota 22.10.2022. do 18 sati

Zahtjevnost staze: kondicijski srednje zahtjevno, ukupno oko 5 sati hoda, tehnički nezahtjevno

Ostala oprema: osnovna planinarska oprema, zaštita od kiše i vjetra. Hrana i piće iz ruksaka, ponijeti dovoljno vode.

Prijavom na izlet svaki član Društva potvrđuje da je upoznat sa zahtjevima izleta, da ispunjava zdravstvene, fizičke i tehničke uvjete za sigurno sudjelovanje na izletu, da ima uplaćenu članarinu HPS-u za tekuću godinu te da pristupa izletu na vlastitu odgovornost. Sudionik je dužan tijekom izleta slušati upute vodiča. U slučaju loših vremenskih prilika ili drugih nepredviđenih okolnosti, vodič ima pravo promijeniti rutu ili otkazati izlet.