Črna prst 10.09.11.

SLIKE Dragan N.

SLIKE Stjepan

Črna prst (1844 m) je planina u jugoistočnim Julijskim alpama. Nalazi se na rubu Nacionalnog parka Triglav i pripada istočnom lancu donje Bohinjske gore. Pod vrhom se pojavljuje vapnenc sa

tamnim slojevima manganove rude po kojem je planina dobila naziv. Po vrhu i padanima rastu endemske biljne vrste. Sjeverna bohinjska strana je stjenovita i čini kontrast sa južnom, primorskom,

travnatom.

Broj izleta: 77
Datum: 10.9.2011.
Dan: subota

Smjer: Bohinjska Bistrica-Orožnova koča-Dom Zorka Jelinčića-Črna Prst
Težina puta: lagana označena put
Trajanje hoda: oko 5-6 sati
Visinska razlika: oko 1200m

Opis puta:

S autoceste Ljubljana - Jesenice silazimo na izlazu Lesce. Vozimo kroz Bled i dolazimo u Bohinjsku Bistricu. U središtu Bohinjske Bistrice skrećemo lijevo, u smjeru Tolmina i Soriške planine. Uskoro uz cestu opažamo oznaku za Črnu prst – desno, odakle ćemo započeti uspon. Sa parkirališta nastavljamo uzbrdo preko livada do makadamske ceste sa koje ćemo skrenuti za Črnu prst. Put se najprije nešto strmije penje kroz šumu, a zatim ponovo izlazi na makadamsku cestu po kojoj ima 10 minuta do drugog putokaza za Črnu prst. Nakon sat i pol uspona dolazimo do Orožnove koče (1350m) koja stoji na temeljima prve koče Slovenskog planinarskog saveza izgrađene 1894. I zato slovi kao najstarija planinarska kuća u Sloveniji. Koča je izgorjela u drugom svjetskom ratu. Obnovljena 2006., nalazi se na planini Za Lisca, u blizini se nalazi nekoliko pastirskih kućica. Ovdje se otvara lijepi pogled prema Triglavu i susjedne vrhove. Od Koče nastavljamo uzbrdo šumom do strmijih padina Črne prsti. Uskoro dolazimo do znamenite crne stijene. Zatim stižemo do travnatog sedla na kojem je raskršće putova. Put nas vodi desno do Doma Zorka Jelinčiča. Do samog vrha moramo učiniti još nekoliko koraka. Pogled sa vrha je nevjerojatan - na Triglavski masiv,  Komnu, Pokljuku, u daljini na Jadran, Bohinjska dolinu, Karavanke, Nanos, Javornik, Snežnik, Rodica, Krn... Mogući je povratak u Bohinjsku Bistricu je istočnom trasom prko Črne gore. Na povratku je predviđeno kupanje na Bledu i večera u gostilni Gala. Dolazak na Krk je u kasnim večernjim satima.

Oprema: gojzerice, štapovi, 2-3 litre vode, zaštita od sunca ☼ (krema, kapa naočale), vjetrovka, baterija, hrana…

Napomene:

za planinare koji žele manje hodati mogu ostati Orožnovoj koči ili provesti dan na Bledu
▲ ne zaboravite putovnicu ili osobnu, o troškovima prijevoza na sastanku
▲  izlet je na vlastitu odgovot

Vođa puta: Zoran Sekovanić, M. 098 624 366